Загальнонаціональна акція "Історія української гривні"
Українська грошова одиниця гривня відзначає 2 вересня свій черговий день народження. Рівно 26 років тому в нашій країні ввели в обіг власну національну валюту, а назвали на честь грошей, які ходили ще в Київській Русі-Україні та в період визвольних змагань 1917-1921 років.
https://bank.gov.ua/ua/uah/uah-history
Від 20 березня триває Загальнонаціональна акція "Історія української гривні", ініційована Національним Банком України. Тож в Заїздській ЗОШ І - ІІ ступенів пройшли відповідні заходи. Тематично оформлений стенд-фліпчарт із зображеннями українських грошей різних історичних періодів. Вчитель історії Ігор Хоменко під час інформаційної лінійки для здобувачів освіти 1 - 9 класів розповів про історію та сучасність української гривні від Давньої Русі-України, періоду Української Національної революції 1917 - 1921 рр. та Незалежної України, від вересня 1996 р. - офіційного введення української гривні в грошовий обіг як національної валюти. Класні керівники 1 - 9 класів провели вікторину "Хто зображений на банкнотах українських гривень". Тож, наші здобувачі освіти знають та пишаються українською гривнею
Скільки всього гривень?
Станом на 1 вересня 2022 року в готівковому обороті України знаходяться готівкові гроші на загальну суму 688 мільярдів гривень. У тому числі банкнот на 682,7 мільярда гривень - це 2,9 мільярда штук, і монет на 5,3 мільярда гривень - це 14,1 мільярда штук.
"Отже, на одного жителя України припадає 72 банкноти і 166 платіжних розмінних і обігових монет", - зазначили в Нацбанку.
Виробництво гривень в Україні
На початку, після відновлення незалежності в 90-х роках в України не було власного виробництва грошей, тому перші банкноти гривні були замовлені та виготовлені закордоном, а саме в Канаді та Великій Британії.
Ці гроші потім переправляли в Україну морським і повітряним шляхом, а спецоперація з доставки валюти в 1992-93 роках отримала назву "Український щит".
Пізніше, звичайно, національна валюта стала вироблятися в нашій країні повністю власним сучасним і потужним українським Банкнотно-монетним двором.
Тим часом, зауважують в Нацбанку, не кожна країна світу може похвалитися наявністю власного виробництва грошових знаків.
Як гривня прийшла на зміну карбованцю
Дату введення гривні постійно відкладали. Замість цього в Україні ходили купоно-карбованці або просто купони. То був період катастрофічної гіперінфляції - тільки в 1993 році вона склала 10156%, тому і кількість нулів в купонах стрімко зростала.
Обмін українських карбованців на гривню (банкноти і розмінні монети) тривав з 2 по 16 вересня 1996 року (100 000 карбованців міняли на 1 гривню). І тільки з 17 вересня 1996-го єдиним засобом платежу на території України стала гривня.
З 2 по 16 вересня 1996 року в Україні відбулася грошова реформа, в результаті якої національною валютою стала гривня (фото: bank.gov.ua)
"Тож всього за два тижні гривня прийшла до кожного міста та села України, на усі підприємства, заводи, фабрики, в магазини та кафе, з'явилася в кожній оселі українця", - згадують в НБУ.
Зростання номіналу і цифрова перспектива
Згідно з указом президента "Про грошову реформу в Україні" від 25 серпня 1996 року, з 2 вересня в обіг були введені банкноти номіналами 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 гривень. Згодом змінювався дизайн банкнот, вводилися в обіг нові купюри.
Так з'явилися банкноти 200, 500, і 1000 гривень, яка нині є найбільшим номіналом.
Додамо, що в перспективі вже видно і запуск електронної гривні. У Міністерстві цифрової трансформації розглядали можливість виплати в якості експерименту в е-гривні зарплати своїм співробітникам.